Warsztaty w ramach projektu
Projekt zakładał przeprowadzenie warsztatów dla dzieci, które w sposób wielozmysłowy miały poprzez zabawę usprawniać swoje zdolności manualne, sensoryczne. Warsztaty prowadzone były w każdej grupie przez edukatorów, przeszkolonych do przeprowadzenia zajęć z dziećmi. Z funduszy projektowych zostały zakupione materiały i akcesoria potrzebne do przeprowadzenia warsztatów między innymi: flakony, glina, foremki, wałki, gąbki florystyczne i wiele innych potrzebnych produktów.
Warsztaty zorganizowane były w taki sposób, aby uwzględnić stopień trudności dla dzieci młodszych i starszych, jak również zainteresowania dzieci. W każdej grupie przeprowadzone były warsztaty ceramiczne i florystyczne oraz z nakrywania do stołu.
Zapraszam na krótką prezentację poszczególnych warsztatów:
Warsztaty sensoryczne : „Zabawki sensoryczne"
Warsztaty „Kraina miodem płynąca”
Warsztaty „Żelowy zawrót głowy”- woreczek sensoryczny
Warsztaty „Owsiane zajączki”
Warsztaty „Mali twórcy w kuchni błotnej”
Warsztaty „Zielone Trolle”
Warsztaty „ Sensoryczne mandale”
Warsztaty „ Kolorowe paluszki”- malowanie palcami
Warsztaty gimnastyczne
Warsztaty – „Ciastolina”
Warsztaty „Masy plastyczne”
Warsztaty „Ramka ze świeżych kwiatów”
Warsztaty realizowane przez edukatorów z każdej grupie:
Warsztaty ceramiczne:
Podczas warsztatów w grupie III powstały prezenty dla rodziców z okazji Dnia Mamy i Taty, rozdane podczas Pikniku Rodzinnego
Warsztaty florystyczne:
Warsztaty nakrywania do stołu:
W ramach realizacji projektu zakupione zostały materiały promocyjne ( papiery, papier szary, bristole, itp.), które zostały wykorzystane do stworzenia zaproszeń zarówno dla władz gminy, jak również dla rodziców i gości. Z materiałów zostały również stworzone plakaty ogólnodostępne.
Projekt zakładał popularyzację zabaw sensorycznych w błocie wykorzystując ogólnodostępne dla dzieci, naturalnie znajdujące się na podwórku materiały. W związku z tym został ogłoszony konkurs na „Błotną Książkę Kucharską”, który zachęcał do przygotowania przez przedszkolaki oraz ich rodziny książki z ilustracjami, bądź zdjęciami przygotowanych dań, które sami „ugotowali” wraz z ich przepisem. Konkurs miał zostać rozstrzygnięty podczas Pikniku Rodzinnego.
Z funduszu projektu zostało zakupione 5 kompletów nagród zgodnie z regulaminem konkursu i założeniami projektu oraz wydrukowane zostały dyplomy.
Podsumowanie projektu „ Nasze rączki małe do pracy doskonałe”
Podsumowanie projektu nastąpiło 12 czerwca, podczas Pikniku Rodzinnego. Dzieci mogły podczas pikniku korzystać z dostępnej błotnej kuchni, jak również ze ścieżki sensorycznej.
Podsumowanie
Wszystkie działania jakie zostały podjęte podczas realizacji projektu były bardzo ciekawe zarówno dla edukatorów, jak i dla dzieci. Przedszkolaki bardzo chętnie podejmowały wszelkie aktywności, jakie proponowano im na warsztatach, a wiele z nich mogą wykorzystać w codziennej zabawie. Kuchnia błotna okazała się bardzo atrakcyjną formą spędzania czasu na podwórku przedszkolnym, dzieci nie tylko pobudzają swoje zmysły, ale również rozbudzają wyobraźnię wymyślając nowe przepisy. Dodatkowo podczas zabawy dzieci zyskują kompetencje społeczne, uczą się różnych ról. Ścieżka sensoryczna stała się miejscem ciekawych zabaw, współzawodnictwa oraz zdobywania nowych doświadczeń sensorycznych.
Udział w projekcie Fundacji BGK „Na dobry początek!- 2021” przyniósł korzyści zarówno dla nauczycieli, jak i dla samych dzieci. Dzięki pozyskanym środkom przedszkole mogło zrealizować ciekawy pomysł, który przysłuży się nie tylko przedszkolakom, ale też wszystkim dzieciom z Gminy Dydnia.
Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Na dobry początek!” - 2021